Σας καλωσορίζουμε στην ιστοσελίδα του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών του Τμήματος Λογοθεραπείας.

Είμαστε στην ιδιαίτερα ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε τη λειτουργία, από το ακαδημαϊκό έτος 2015-2016, του Μεταπτυχιακού   Προγράμματος Σπουδών του Τμήματός μας, με τίτλο «Διεπιστημονική προσέγγιση αναπτυξιακών και επίκτητων διαταραχών επικοινωνίας». Με την ολοκλήρωσή του ο μεταπτυχιακός φοιτητής λαμβάνει Master degree diploma στο συγκεκριμένο αντικείμενο.

Αντικείμενο του προγράμματος είναι η διεπιστημονική και πολυπαραγοντική προσέγγιση των αναπτυξιακών και επίκτητων διαταραχών επικοινωνίας και των συνοδών διαταραχών τους, ως προς τις διαδικασίες ανίχνευσης, διάγνωσης, διαφορικής διάγνωσης και αντιμετώπισής τους.
Στόχοι του προγράμματος είναι αφενός η θεωρητική κατάρτιση των μεταπτυχιακών φοιτητών στις αναπτυξιακές και επίκτητες διαταραχές επικοινωνίας και αφετέρου η κλινική κατάρτιση και η πρακτική εφαρμογή.

Ειδικότερα το πρόγραμμά μας θα συμβάλει στην ολοκληρωμένη κατάρτιση των μεταπτυχιακών φοιτητών σε συναφή ζητήματα ιδιαίτερου ενδιαφέροντος, όπως η κλινική και νευροφυσιολογική προσέγγιση κατά τη διάγνωση, διαφορική διάγνωση και αντιμετώπιση των διαταραχών αυτών, η πρώιμη ανίχνευση και παρέμβαση, η χρήση ακοολογικών, νευροωτολογικών και νευροαπεικονιστικών μεθόδων στη διάγνωση, οι ψυχοκοινωνικές και ψυχοεκπαιδευτικές παρεμβάσεις, η εφαρμογή εξειδικευμένων τεχνικών αντιμετώπισης των διαταραχών αυτών και οι σύγχρονες τεχνολογικές εξελίξεις στη διάγνωση και αντιμετώπιση των διαταραχών αυτών.

Σκοπός του Π.Μ.Σ. είναι η κατάρτιση και η προετοιμασία εξειδικευμένων επιστημόνων για σταδιοδρομία στην ολοκληρωμένη επαγγελματική εφαρμογή της λογοπαθολογίας.

Αρωγοί στην προσπάθειά μας αυτή θα είναι καταξιωμένοι επιστήμονες από την Ελλάδα και το εξωτερικό, που θα πλαισιώσουν το πρόγραμμα σπουδών μας και θα δώσουν τη δυνατότητα στους εκπαιδευόμενους να ασχοληθούν ερευνητικά σε εξειδικευμένο επίπεδο, συμβάλλοντας στη διαμόρφωση ολοκληρωμένης και πολυσχιδούς επαγγελματικής ταυτότητας και ανεξάρτητης επιστημονικής σκέψης.

Χρονική διάρκεια

Η χρονική διάρκεια για την απονομή του Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης ορίζεται σε τέσσερα (4) εξάμηνα σπουδών, Το πρώτο, το δεύτερο και το τρίτο εξάμηνο περιλαμβάνουν τη διδασκαλία (παραδόσεις, εργαστηριακές ασκήσεις, κλινική άσκηση πράξης και εξετάσεις) εξειδικευμένων γνωστικών αντικειμένων, ενώ το τέταρτο διατίθεται για πρακτική άσκηση και εκπόνηση της μεταπτυχιακής διπλωματικής εργασίας.

Με τιμή

Η Διευθύντρια του ΜΠΣ

Ναυσικά Ζιάβρα, MD, PhD

Χειρουργός ΩΡΛ

Καθηγήτρια

Διδάσκοντες του ΠΜΣ

1 Elpis Pavlidou Lecturer (The University of York)
2 Miller Kevin Professor - Λογοθεραπευτής Concordia University - Nebraska
3 Pierluigi Zoccolotti Prof. University of Rome “La Sapienza”, Depart. Of Devel. Psychology.
4 Αγαλιώτης Ιωάννης Καθηγητής, Τμ. Δημοτικής Εκ/σης, Παν/μιο Μακεδονίας
5 Αρετούλη Ελένη Λέκτορας, Τμ. Ψυχολογίας, ΑΠΘ
6 Αστρακάς Λουκάς Λέκτορας Ιατρικής Φυσικής, Παν/μιο Ιωαννίνων, Τμήμα Ιατρικής,
7 Βλασσοπούλου Μαρία Επίκουρος Καθηγήτρια Παθολογίας του Λόγου και Επικοινωνίας στο ΕΚΠΑ
8 Βρυώνης Γεώργιος Καθηγητής Παιδιατρικής, ΤΕΙ Ηπείρου
9 Γκούβα Μαίρη Αν. Καθηγήτρια Τμήματος Νοσηλευτικής, ΤΕΙ Ηπείρου
10 Γρίβα Ευαγγελία Καθηγήτρια Παιδιατρικής, ΤΕΙ Ηπείρου
11 Ζακοπούλου Βικτωρία Αναπληρώτρια Καθηγήτρια ψυχολογίας, ΤΕΙ Ηπείρου
12 Ζήκου Αναστασία Νευροακτινολόγος, Επίκουρος Καθηγήτρια Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
13 Ζιάβρα Ναυσικά Καθηγήτρια ΩΡΛ, ΤΕΙ Ηπείρου
14 Καραθάνος Ευάγγελος Πυρηνικός Ιατρός, Επιμελητής Α στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης
15 Καστελλάκης Ανδρέας Αναπληρωτής καθηγητής Ψυχοφυσιολογίας, Τμήματος Ψυχολογίας, Πανεπιστήμιο Κρήτης
16 Κονιτσιώτης Σπύρος Αναπληρωτής Καθηγητής Νευρολογίας Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
17 Κουκουλιώτη Βασιλική Γλωσσολόγος
18 Κούτρας Βασίλειος Καθηγητής Τμήματος Επιστημών Αγωγής, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
19 Μανουηλίδου Χριστίνα Επίκουρη Καθηγήτρια, Πανεπιστήμιο Πατρών
20 Μάντζιου Στρατούλα Καθηγήτρια Τμ. Προσχολικής Αγωγής ΤΕΙ Ηπείρου
21 Μαρίνης Θεόδωρος Καθηγητής, University of Reading
22 Μάρκου Κωνσταντίνος Αν. Καθηγητής ΩΡΛ, Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης
23 Μαρτζούκου Μαρία Πανεπιστημιακή Υπότροφος
24 Μαυρέας Βενετσάνος Καθηγητής Ψυχιατρικής, Ιατρική Σχολή, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
25 Μελετίου Γεράσιμος Καθηγητής του Τμήματος Φυτικής Παραγωγής του ΤΕΙ Ηπείρου
26 Μεσσήνης Λάμπρος Κλινικός Νευροψυχολόγος ΠΓΝ Πατρών
27 Μικρόπουλος Αναστάσιος Καθηγητής, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
28 Μιχαηλίδης Θεολόγος Αν. Καθηγητής, Μοριακής Γενετικης Τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών, Παν/μιο Ιωαννίνων
29 Νάσιος Γρηγόριος Νευρολόγος Αναπληρωτής Καθηγητής, ΤΕΙ Ηπείρου
30 Παπαγεωργίου Βάγια Παιδοψυχίατρος
31 Παπαδοπούλου Δέσποινα Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, ΑΠΘ
32 Παυλίδης Γεώργιος Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας
33 Περιτογιάννης Βάιος Ψυχίατρος
34 Πετρίκης Πέτρος Λέκτορας Ψυχιατρικής, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
35 Σιαφάκα Βασιλική Επίκουρος Καθηγήτρια Ψυχολογίας της Υγείας, ΤΕΙ Ηπείρου
36 Σιδηροπούλου Τρυφαίνη Αναπλ. Καθηγήτρια Τμ. Προσχολικής Αγωγής. ΤΕΙ Αθηνών.
37 Σκαπινάκης Πέτρος Καθηγητής Ψυχιατρικής, Παν/μιο Ιωαννίνων
38 Σούλης Σπυρίδων Επίκουρος Καθηγητής Τμήματος Δημ.Εκ/σης Παν/μιο Ιωαννίνων